2000’LERİN DEKORASYON TRENDLERİ

2000’LERİN DEKORASYON TRENDLERİ

Rustik Yatak Odaları

2000’lere ait dekorasyon stilleri düşünüldüğünde ilk akla gelen örneklerden biri çiftlik evi detayları ve antik döşeme uygulamaları ile rüstik yatak odalarıdır. Bu tarzı oluşturan dekoratif elemanlar sayesinde kırsala ait, vintage bir görünüm elde edilmeye çalışılır. Yatak odanda rüstik dokunuşlar yaratmak istersen bu tarzın öne çıkan elemanlarından olan fırfırlı dantel yatak odası tekstillerine ve eskitilmiş beyaz boyalı mobilyalara göz atabilirsin.
 

Eğlence Üniteleri

Bu dönemde düz ekranlı televizyonlar ve DVD oynatıcıların hayatımıza girmesi ile salon ve oturma odalarımızın odak noktası haline gelen eğlence üniteleri, ev dekorasyonunun önemli bir bileşeni haline geldi. Odanın ana mobilyalarından biri olan televizyon ünitesi ve bu üniteyi zenginleştiren ev sinema sistemi, hoparlör gibi ileri teknoloji ürünler evin eğlence merkezini oluşturmayı sağlar. Sen de salonunda böyle bir ünite meydana getirmek istersen Playstation, Xbox gibi çeşitli oyun konsollarından da faydalanabilirsin.


Beyaz Mutfak Dolapları

Mutfak dekorasyonunda koyu renk, ahşap mobilyalardan açık renkli mutfak dolaplarına geçişin 2000’lerde gerçekleştiği söylenebilir. Açık renkli, özellikle de beyaz mutfak dolaplarının trend haline gelmesi ile çok daha aydınlık, ferah mutfaklarda vakit geçirmeye başladık. Günümüzde hala en popüler mutfak dolabı rengi olan beyaz, yalnızca mutfak dolapları değil mutfak tezgahları, yer döşemeleri ve tezgah arası kaplamalarında da sıklıkla tercih ediliyor.
 

Tuscan Stili Banyolar

Tuscan (Toskana) stili 2000’lerde öne çıkan, lüks ve gösterişi yansıtan bir dekorasyon tarzı olarak hatırlanabilir. Bol miktarda bezemenin yer aldığı, koyu sarı ve terakota renklerinin ön planda olduğu, koyu ahşap detayları barındıran bu abartılı stil özellikle banyo dekorasyonunda sıklıkla tercih edildi.

Uyumsuz Sandalyeler

Günümüzde hala çok sevilen ve sıklıkla tercih edilen bu dekorasyon uygulaması, 2000’lerde ortaya çıktı ve yemek masalarını eğlenceli bir hale getirmemizi sağladı. Yemek masasının bulunduğu mutfak veya yemek odasını dekorasyon açısından zenginleştirmeyi mümkün kılan ve sıkıcı olmanın ötesine geçen bu uygulama, tüm zamanların favori dekorasyon trendlerinden biri. Sen de dekorasyon tarzına uyan, uyumlu bir görünüm oluşturan uyumsuz sandalyeleri yemek masanın etrafında bir araya getirebilirsin.


Kahverengi-Koyu Kırmızı Renk Eşleştirmesi

2000’lerde nötr tonlar ve beyaz ağırlıklı renk uygulamalarına geçişten önce, yoğun ve koyu renk eşleştirmelerinin tercih edildiği söylenebilir. Bu renk eşleşmelerinin öne çıkanlarından kahverengi ve koyu kırmızı renk ikilisine, meydana getirdiği derin ve topraksı etki nedeniyle dekorasyonda sıklıkla yer verildi. 2002 yılında Pantone’nin “True Red” adlı rengi yılın rengi olarak seçmesi, bu dekorasyon trendini kanıtlar niteliktedir.
2010’ların Dekorasyon Trendleri

Dekoratif Ahır Kapıları

Bu dönemde de popülerliğini sürdüren rüstik, çiftlik evi tarzı dekorasyon stillerinin öne çıkan elemanlarından biri olan ahır kapıları, ev düzenlemelerinde sıklıkla kullanıldı. Genellikle koyu renk ahşap malzemeli, ikili veya tekli modelleri bulunan bu kayan ahır kapıları rüstik dokunuşu elde etmeye yardımcı oldu. Bu doğal uygulamayı evine uyarlamak istersen modern çizgilere sahip, açık renkli örnekleri inceleyebilirsin.
 

Mutfakta Açık Raflar

Açık raf düzenlemelerinin ev dekorasyonuna adapte olmasıyla mutfakta geleneksel çekmeceli dolap uygulamalarından kısmen uzaklaşıldığını, daha modern depolama alanlarının tercih edilmeye başlandığını görüyoruz. Sade bir depolama organizasyonu ve temiz kullanım gerektiren mutfakta açık raf uygulamalarının küçük mutfakları daha geniş ve ferah bir hale getirdiği göz önünde bulundurulmalı.
 

Dekoratif Puflar

2010’larda popülerliğini kazanan ve başta oturma odaları ile salonlar olmak üzere evin neredeyse her odasında karşımıza çıkabilen puflar, bu dönemin en renkli ve zengin dekorasyon trendlerinden biri olarak göze çarpar. Başlangıçta daha geleneksel modelleri bulunan, günümüze kadar git gide modernleşen puflar pek çok dekorasyon stiline uyum sağlayabilir. Günümüzde de pek çok kişi tarafından tercih edilen bu eğlenceli mobilya, kimi zaman antrede çabuk oturmalar için kimi zaman da orta sehpa olarak işlev görüyor.
 

Modern Çiftlik Evi Stili

2010’larda da popülerliğini sürdüren çiftlik evi tarzı dekorasyon trendi, 2000’lerden farklı olarak daha modern ve sade bir versiyonu ile karşımıza çıkıyor. Bu dönemde çiftlik evi stilinin abartılı fırfır ve dantel detaylar, yapay eskitme uygulamalar yerine açık renkli ahşap mobilyalar, rüstik sandalyeler gibi elemanlar ile dekorasyona uyarlandığını görüyoruz. Özellikle de yemek alanlarında kullanımı göze çarpan bu trend, günümüze kadar daha da modernleşerek varlığını koruyor.
2020 Ve Sonrası Dekorasyon Trendleri

Bohem ve Eklektik Stiller

Son yıllarda her alanda önemi vurgulanan minimalizm trendi, dekorasyonda varlığını maksimalist yaklaşımlarla birlikte sürdürüyor. Dekorasyonda maksimalist stilleri tercih eden kişiler, bohem ve eklektik tarzların dekorasyon ipuçlarından yararlanıyor. Sen de evinde minimalizmden uzaklaşmak istersen bohem stilden ilham alan detaylara, canlı ve parlak renklere, ilgi çekici desenlere yer vermeyi düşünebilirsin.
 

Mutfakta Canlı Renkler

Mutfak dekorasyonunda beyaz başta olmak üzere nötr ve doğal renklerin kullanılması hala son derece popüler. Ancak günümüzde sade mutfak dekorasyonlarının yanı sıra mutfakta özellikle kırmızı, pembe, yeşil gibi canlı ve parlak renkleri kullanmak da oldukça revaçta. Genellikle mutfak dolaplarını ve mobilyaları renkli ve eğlenceli modellerden seçerek gerçekleştirilen bu uygulama, kimi zaman alışılmışın dışında renkli elektronik eşyaların tercih edilmesiyle de hayata geçiriliyor.
 

Banyoda Natürel Detaylar

Son dönemde gözlenen ev dekorasyonunda doğallık ve natürelliğe geçiş, 2020’li yıllarda popülerliğini daha da artırıyor. Bu trendi vurgulayacak en önemli dekorasyon detaylarından biri olan ürün malzemeleri, evlerimizin pek çok odasında olduğu gibi banyoda da ön plana çıkıyor. Ham ahşabın yanı sıra beton, doğal taşlar ve mermer gibi natürel malzemeler bu trendi banyona yansıtırken şans verebileceğin seçeneklerden bazıları.
 

Nötr-Koyu Renk Eşleştirmeleri

Modern ve sade dekorasyon tarzının en önemli bileşenlerinden olan nötr renkler, 2020’li yıllarda koyu ve derin renklerle bir arada kullanılıyor. Beyaz başta olmak üzere uçuk gri, bej ve krem gibi nötr aydınlık renkler ile siyah, antrasit ve koyu lacivert gibi koyu renkleri eşleştirerek modern ve minimal ortamlar elde etmek oldukça revaçta. Popülerliğini 2020’li yılların ötesine taşıyacağı düşünülen bu zamansız trend, pek çok dekorasyon stili için kolaylıkla uygulanabilir.
 

Hezaren ve Hasır Ürünler

70’li yılların göze çarpan trendlerinden biri olan hezaren (rattan) ve hasır ürünler, 2020’li yıllarda yeniden ortaya çıkıyor. Sadelik ve doğallık odaklı dekorasyon stillerini destekleyen bu malzemeler, yatak başlarından sandalyelere pek çok mobilya ve dekorasyon elemanında karşımıza çıkıyor. Sen de evinde natürel bir dokunuş elde etmek istersen, hasır ve hezaren ürünler arasından dekorasyon düzenine uygun seçimler yapabilirsin.


Kaynak: https://blog2.armut.com/blog/2000lerden-gunumuze-dekorasyon-trendleri

Etiketler: 2000,trend
Ocak 21, 2021
Listeye dön